
Język urzędowy: hiszpanski
Stolica: Quito
Ustrój polityczny. republika
Powierzchnia: 283 560 km²
Ludność: 13 547 510
Waluta: dolar amerykański (USD)
EKWADOR POŁOŻENIE
Państwo położone w północno-zachodniej Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią od północy i z Peru od południa. Do Ekwadoru należą również Wyspy Galapagos położone na Oceanie Spokojnym ok. 1000 km na zachód od części kontynentalnej.
- koordynaty geograficzne:
- długość geog. 77 30 E
- szerokość geog. 2 0 N
- powierzchnia całkowita: 283 560 km² (wraz z wyspami Galapagos)
- ląd: 276 840 km²
- wody śródlądowe: 6720 km²
- długość wybrzeża: 2237 km
- całkowita długość granic: 2010 km
- z Kolumbią: 590 km
- z Peru: 1420 km
KLIMAT EKWADOR
Klimat równikowy, w Andach górski z piętrami klimatycznymi, w południowej części wybrzeża suchy, pozostający pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. Średnia roczna suma opadów od 200 mm w południowej części wybrzeża i 400 mm w śródgórskich kotlinach oraz w południowej części Andów, do 3000 mm w północnej części wybrzeża, na wschodnich stokach Kordyliery Środkowej i we wschodnim Ekwadorze. Średnie temperatury utrzymują się mniej więcej na jednakowym poziomie przez cały rok: w stolicy kraju Quito wynoszą ok. 15ºC (od 7°C do 23°C), w największym mieście kraju Guayaquil ok. 26ºC (od 24ºC do 27ºC)
Obszar Ekwadoru rozciąga się od nizin na wybrzeżach Oceanu Spokojnego w zachodniej części kraju, poprzez łańcuchy górskie Andów, po zachodnie krańce Niziny Amazonki na wschodzie. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, naprzeciw jedynej dużej zatoki Guayaquil leży wyspa Puná o powierzchni ok. 900 km².
W Ekwadorze można wyróżnić 4 regiony fizycznogeograficzne:
· Obszar nadbrzeżny (Costa) na zachodzie kraju – obejmuje wąski pas nizin nadbrzeżnych wraz z płaskowyżem który ciągnie się wzdłuż Oceanu Spokojnego.
· Część centralna kraju (Sierra) – pokryta górskimi pasmami Andów Ekwadorskich (dwa główne łańcuchy – Kordyliera Zachodnia i Kordyliera Środkowa – rozdzielone Wielką Centralną Doliną), z kulminacją na Chimborazo (6267 m n.p.m.), jest obszarem aktywnym sejsmicznie. Występują liczne wygasłe i czynne wulkany jak Cotopaxi (5896 m n.p.m.) czy Sangay (5230 m n.p.m.). Położony w centralnej części kraju wulkan Cotopaxi jest najaktywniejszym wulkanem na świecie.
· Część wschodnia kraju (Oriente) – zajmuje obszary wyżynne, łagodnie przechodzące w Nizinę Amazonki.
· Wyspy Galapagos – archipelag wysp położony ok. 1000 kilometrów na zachód od części kontynentalnej państwa.
Naturalną szatę roślinną stanowią lasy, pokrywają ponad 50% powierzchni Ekwadoru. We wschodnim Ekwadorze w dorzeczu Amazonki wilgotne lasy równikowe (mahoniowiec, palisander, balsa, kauczukowiec), w Andach wiecznie zielone lasy liściaste, na wybrzeżu lasy suche. Śródgórskie płaskowyże porasta trawiasto-krzewiasta formacja zwana parámo wraz z innymi formacjami trawiastymi.
RELIGIA EWADOR
Większość społeczeństwa wyznaje katolicyzm: 95%, resztę stanowią niewielkie grupy protestantów, bahaistów, wyznawców judaizmu i różnych religii pierwotnych
NAUKA EKWADOR
W Ekwadorze działa Ekwadorska Akademia Literatury, założóna w 1875, powiązana z Hiszpańską Akademią Królewską w Madrycie. Istnieje 10 uniwersytetów z których najstarszy i największy Centralny Uniwersytet Ekwadoru w Quito został założony w 1769. Poza tym Politechnika Narodowa w Quito, założona w 1869. |