Kontakt
Obsługa klienta

Nasi konsultanci pomogą Państwu zarezerwować wakacje, bilet lotniczy lub hotel.

pon.-pt. 9:00 - 17:00
022 516 98 51
Wakacje - Belgia z dziećmi
Wakacje - Belgia z dziećmi
Wakacje - Belgia z dziećmi
Wakacje - Belgia ekskluzywne
Wakacje - Belgia ekskluzywne
Wakacje - Belgia ekskluzywne
Wakacje - Belgia dla singli
Wakacje - Belgia dla singli
Wakacje - Belgia dla singli
Wakacje - Belgia Wellness
Wakacje - Belgia Wellness
Wakacje - Belgia Wellness
Wakacje - Belgia - informacje i online rezerwacja
Wakacje - Belgia na portalu wyjeżdżam.pl!
Wakacje - Belgia
Cel podróży
Miejsce wylotu
Wyjazd od
Powrót przed
Czas podróży
Ilość osób
Dzieci
Cena
Zakwaterowanie
Hotel
Znajdź
Wakacje - Belgia

Flaga

Język urzędowy:           francuski, niderlandzki, niemiecki
Stolica:                         Bruksela
Ustrój polityczny.          Monarchia konstytucyjna
Powierzchnia:               30 525 km²
Ludność:                      10 364 388
Waluta:                        euro (EUR, €)
 
 
BELGIA POŁOŻENIE
 
Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Większą część powierzchni Belgii stanowią peryglacjalne i aluwialne niziny; w północnej części płaska, częściowo zabagniona równina Flandrii (tzw. Belgia Niska), oddzielona od morza wałem wydm (wys. do 20m), oraz pagórkowata i piaszczysta kraina Kempen (wys. do 95 m); w środkowej części (Belgia Średnia) wysoczyzna Brabancji (wys. 100 – 200 m) zbudowane głównie z glin i piasków trzeciorzędowych pokrytych lessem oraz wzgórza Hainaut (na zachodzie) zbudowane z utworów glinianych;
 

BELGIA TRANSPORT 

Belgia posiada znakomicie rozwiniętą sieć kolejową o długości 3 518 km (2003) z czego 2 701km jest zelektryfikowane, w większości napięciem stałym 3 kV z wyjątkiem ok. 80 km linii wysokich prędkości, które zelektryfikowano napięciem przemiennym 25 kV/50 Hz. 2563 km szlaków kolejowych posiada co najmniej dwa tory. Gęstość linii kolejowych wynosi 11,5 km/na 100 km², co daje Belgii pierwsze miejsce w Europie. Krajowe przewozy pasażerskie prowadzą państwowe koleje SNCB/NMBS. Jakość usług jest wysoka, pociągi kursują z wysoką punktualnością w regularnych odstępach czasu, minimum dwugodzinnych, na głównych liniach co godzinę i częściej. Typowe prędkości maksymalne pociągów pasażerskich na głównych trasach wynoszą od 120 km/h do 160 km/h, na odcinku Louvain – Liège nawet 200 km/h. Przewozy międzynarodowe są również prowadzone przez SNCB/NMBS przy współpracy z zarządami kolejowymi sąsiednich krajów (Niemiec (DB), Francji (SNCF), Holandii (NS), i Luksemburga (CFL) lub przez przewoźników, w których SNCB/NMBS posiada udziały (Eurostar, Thalys). Przewozy towarowe prowadzi SNCB/NMBS oraz przewoźnicy z sąsiednich krajów, również prywatni. Liczba pasażerów korzystających z kolei systematycznie wzrasta, w roku 2001 wyniosła 160,3 mln, z czego 13,8 mln w ruchu międzynarodowym.
Transport drogowy
Transport drogowy w Belgii odbywa się po 145 850 km dróg, w tym 117 701 km o nawierzchni asfaltowej, w tym 1 682 km autostrad (w całości bezpłatnych). Pod względem gęstości sieci dróg kołowych Belgia zajmuje pierwsze miejsce w Europie, pod względem gęstości autostrad drugie (po Holandii). Szkielet sieci transportu drogowego stanowią autostrady oraz obwodnice autostradowe wszystkich większych miast kraju. Ze względu na swoje położenie, Belgia jest ważnym krajem tranzytowym. Największymi węzłami komunikacji samochodowej są Bruksela, Antwerpia i Liège.
Transport lotniczy
W 1999 r. Belgia posiadała ok. 42 lotniska w tym 24 z pasami startowymi o nawierzchni twardej w tym 6 o długości powyżej 3 000 m. Najważniejszymi portami lotniczymi są Bruxellen-National (znany również jako Bruxelles-Zaventem) pod Brukselą (16 180 pasażerów w roku 2005), oraz Charleroi-Gosselies (znany szerzej jako Brussels South Charleroi Airport – 1 873 349 pasażerów, wyłącznie tanich linii, w roku 2005). W transporcie towarów drogą lotniczą główną rolę odgrywają porty lotnicze Bruxelles-National oraz Liège-Bierset.
Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Belgii jest obsługiwana przez kilku przewoźników o zasięgu regionalnym: De Lijn (działający we Flandrii), TEC (działający w Walonii) oraz STIB (działający w regionie Brukseli). Ze względu na wysoką gęstość zaludnienia kraju i jego organizację terytorialną oraz niewielką liczbę przewoźników w zasadzie nie ma rozróżnienia między autobusową komunikacją miejską i podmiejską.
W czterech miastach (Antwerpia, Bruksela, Gandawa, Charleroi) istnieją sieci tramwajowe, ponadto w eksploatacji pozostaje podmiejska linia tramwajowa łącząca De Panne z miejscowością wypoczynkową Knokke-Heistpołożoną nad morzem.
Sieć metra działa jedynie w Brukseli, chociaż istniały plany budowy metra także w Antwerpii i Charleroi (część infrastruktury tramwajowej projektowano tak, by mogła być bazą dla przyszłych sieci metra).
Ze względu na wysoką gęstość sieci kolejowej i wysoką częstotliwość kursowania pociągów, a także zintegrowane systemy taryfowe, rolę komunikacji miejskiej i podmiejskiej pełnią często pociągi SNCB.

 BELGIA OŚWIATA 

Oświata w Belgii, zachowując jednolitą strukturę systemu szkolnego, ma dwie władze oświatowe, dwa obowiązujące programy nauczania i dwa modele kształcenia. Jest to spowodowane podziałem kraju na dwie strefy językowe. Edukacja jest obowiązkowa do 18 roku życia.
 

BELGIA MEDIA

W Belgii działa radio i telewizja państwowa i prywatne. Stacje państwowe nadają programy w 3 językach: francuskim (Radio-Télévision Belge de la Communauté française, RTBF), flamandzkim (Belgische Radio en Televisie) i niemieckim (Belgisches Rundfunk- und Fernsehzentrum der Deutschsprachigen Gemeinschaft, BRT). Wśród stacji prywatnych najpopularniejsze to: Canal Plus Belgique, nadająca programy dla Brukseli i regionu Walonii, Télévision Indépendante, stacja komercyjna, nadająca w języku francuskim, oraz Vlaamse Televisie Maatschappij, stacja komercyjna nadająca w języku flamandzkim.
 
Ambasada Królestwa Belgii
ul. Senatorska 34, 00-095 Warszawa
tel. (0-22) 551 28 00
fax (0-22) 828 57 11
Wakacje - Belgia - informacje o najciekawszych destynacjach na całym świecie
Tanie LatanieABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVWZ
Podane teksty i zdjęcia są zaczerpnięte z Wikipedia.org i podlegają tym samym Powszechnej Licencji Publicznej GNU.
Strona główna    |    O nas    |    Kontakt    |    Warunki rezerwacji    |    Last Minute    |    Bilety Lotnicze    |    Hotele w Polsce    |    Wellness    |    Dojazd własny
2007 Wellkomm Polska Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Oferta portalu wyjezdzam.pl obejmuje wycieczki zorganizowane, wycieczki last minute, wakacje z dojazdem własnym, podróże dla singli, tanie hotele oraz bilety lotnicze. Urlop zarezerwowany na u nas to gwarancja wspaniałego wypoczynku... Możecie Państwo u nas zarezerwować wyjazdy swoich marzeń. Gwarantujemy kompleksowe usługi: przeloty, hotele oraz pełne pakiety wycieczkowe. Nasi doświadczeni konsultanci pomogą przy wyborze Państwa podróży i doradzą dokąd najlepiej wybrać się na urlop wellness czy na wyjazd dla singli . Jeżeli zamiast zorganizowanej wycieczki, na swój urlop wybierzecie Państwo dojazd własny, u nas możecie Państwo zarezerwować noclegi w wybranym rejonie. Wyjeżdżam.pl - podaruj sobie wypoczynek w raju...