
Język urzędowy: hiszpański
Stolica: Buenos Aires
Ustrój polityczny. republika
Powierzchnia: 2 766 8901 km²
Ludność: 40 100 000
Waluta: peso argentyńskie (ARS)
POŁOZENIE ARGENTYNA
Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym-wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy.
KLIMAT ARGENTYNA
Na północy lata są bardzo gorące i wilgotne z umiarkowanie suchszymi zimami oraz z okresowymi suszami. W centrum kraju lata są gorące i chłodne zimy. Na południu lata są ciepłe, a zimy zimne z dużymi opadami śniegu. Ekstrema temperaturowe Ameryki Południowej odnotowano właśnie w Argentynie: 48,8°C w Rivadavia w prowincji Salta i −32,7°C w Sarmiento w prowincji Chubut.
LUDNOŚĆ
Ludność Argentyny ukształtowała się w wyniku masowych migracji z Europy i kolonizacji prawie bezludnych terenów zamieszkałych przez nieliczne plemiona indiańskie - w czasach przedkolumbijskich zamieszkiwało tam około 300 tys. Indian. Ponad 98% ludności stanowią biali pochodzenia europejskiego (głównie włoskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, ukraińskiego, portugalskiego i polskiego), resztę Metysi, nieliczni Indianie (mniej niż 150 tys.). Argentynę cechuje bardzo wysoki odsetek ludności miejskiej. Tylko 12% ludności mieszka na obszarach wiejskich - głównie w izolowanych osiedlach hodowlanych i latyfundiach. Miejska ludność koncentruje się w dużych miastach. Ciężki kryzys gospodarczy spowodował, że ambitne plany przeniesienia stolicy do Viedmy (700 km na południe od Buenos Aires) nie zostały, jak dotąd zrealizowane. W latach 90. XX wieku wiele osad zostało opuszczonych, gdy kolej zmniejszyła sieć połączeń, a lokalne wyroby produkowane w na małą skalę zostały zastąpione masowym importem tanich produktów
Ambasada Republiki Argentyńskiej
ul. Brukselska 9, 03-973 Warszawa
tel. (0-22) 617 60 28-29; fax (0-22) 617 71 62
e-mail: secons@ikp.atm.com.pl |